  • D4810N28TVFXPSA1
D4810N28TVFXPSA1
advertisement
Manufacturer No:
D4810N28TVFXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-D4810N28TVFXPSA1
Package:
DO-200AE
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.078V @ 4000A -40°C~150°C 200mA @ 2800V Bulk DO-200AE Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
D4810N28TVFXPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AE
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200mA @ 2800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.078V @ 4000A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    2800V
  • Current - Average Rectified (Io)
    4810A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    2.8kV