  • DAO3W3P300G30LF
DAO3W3P300G30LF
advertisement
Manufacturer No:
DAO3W3P300G30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DAO3W3P300G30LF
Package:
Datasheet:
Description:
Conn D-Subminiature PIN 3Power POS 6.86mm Solder ST Thru-Hole 3 Terminal 1 Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DAO3W3P300G30LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    POLYETHYLENE
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    DW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    3 (Power)
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Power
  • Mixed Contacts
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    6.86mm
  • Total Number of Contacts
    3
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.55mm
  • Current Rating
    30A
  • Shell Finish
    COPPER TIN
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Body/Shell Style
    SOCKET
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A - 3W3
  • Max Supply Voltage (AC)
    300V
  • Length
    38.76mm