  • DB2132000L
DB2132000L
advertisement
Manufacturer No:
DB2132000L
HK JDW NO:
590-DB2132000L
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
DB2132000L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DB2132000L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DB21320
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    460mV @ 1.5A
  • Forward Current
    1.5A
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Max Surge Current
    20A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    460mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    16 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Capacitance @ Vr, F
    48pF @ 10V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    20A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    20A
  • Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Height
    550μm
  • Length
    1.9mm
  • Width
    1.25mm