  • DC1203812M2B-2T0
DC1203812M2B-2T0
advertisement
Manufacturer No:
DC1203812M2B-2T0
Manufacturer:
Wakefield-Vette
HK JDW NO:
869-DC1203812M2B-2T0
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DC1203812M2B-2T0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.508lb 230.42g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Locked Rotor Protection
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    9W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.750A
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    70000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    2900 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    123.3 CFM (3.45m3/min)
  • Noise
    44.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.450 in H2O (112.1 Pa)