  • DC95H303W
DC95H303W
advertisement
Manufacturer No:
DC95H303W
Manufacturer:
Thermometrics
HK JDW NO:
4713-DC95H303W
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
DC95H303W Overview
In the package of a Bulk, NTC thermistors are contained. Radial includes it as a convenience. Temperatures of 150°C provide reliable operation of NTC thermistors. Optimal reliability requires a minimum temperature of -80°C for NTC thermistors. NTC thermistors have a total of 2 terminals. In order for the NTC thermistors to operate correctly, the 2 pins must be connected.
DC95H303W Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
30kOhm Resistance
0.2% Tolerance
DC95H303W Applications
There are a lot of Thermometrics DC95H303W NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • LCD compensation
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Automotive Electronics
  • Mobile phones
  • Battery packs
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Electronic Thermometers
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
DC95H303W
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DC95H303W.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Free Hanging
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Tolerance
    0.2%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    30kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -80°C
  • HTS Code
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Lead Length
    38.1mm
  • Power Dissipation-Max
    75mW
  • Diameter
    2.4mm