  • DCJ250-05-A-K1-A
DCJ250-05-A-K1-A
advertisement
Manufacturer No:
DCJ250-05-A-K1-A
Manufacturer:
GCT
HK JDW NO:
321-DCJ250-05-A-K1-A
Package:
Datasheet:
DCJ250-05-A-K1-A
Description:
Quantity:
In Stock : 4198
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCJ250-05-A-K1-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Brass, Copper Alloy, Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T
  • Contact Material - Plating
    Silver
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DCJ250-05
  • Feature
    Board Guide, Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Jack
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    20VDC
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Positions/Contacts
    2 Conductors, 3 Contacts
  • Internal Switch(s)
    Single Switch, Normally Closed
  • Body Color
    Black
  • Industry Recognized Mating Diameter
    2.55mm ID (0.100), 5.50mm OD (0.217)
  • Actual Diameter
    0.098 (2.50mm ID), 0.252 (6.40mm OD)