  • DCM3414V50M13C2M01
DCM3414V50M13C2M01
advertisement
Manufacturer No:
DCM3414V50M13C2M01
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-DCM3414V50M13C2M01
Description:
VDCM 3414 28V 12V/320W M CA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCM3414V50M13C2M01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL/PALLADIUM GOLD OVER NICKEL
  • Additional Feature
    SEATED HT CALCULATED
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, TUV, UL
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Output Voltage
    12V
  • Input Voltage-Nom
    28V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Analog IC - Other Type
    DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Input Voltage (Min)
    16V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Output Current-Max
    26.67A
  • Input Voltage (Max)
    50V
  • Total Power Output-Max
    320W
  • Output Voltage-Max
    13.2V
  • Output Voltage-Min
    7.2V
  • Ripple Voltage (Main Out)
    0.0636Vrms
  • Efficiency (Main Output)
    91.7%