  • DCM400T450AK2B
DCM400T450AK2B
advertisement
Manufacturer No:
DCM400T450AK2B
HK JDW NO:
192-DCM400T450AK2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
DCM400T450AK2B
Description:
DCM 40μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
DCM400T450AK2B
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DCM
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    40μF
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Height Seated (Max)
    1.687 42.85mm