  • DCM763U040DF0A
DCM763U040DF0A
advertisement
Manufacturer No:
DCM763U040DF0A
HK JDW NO:
192-DCM763U040DF0A
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
DCM763U040DF0A
Description:
DCM 76000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
DCM763U040DF0A
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DCM
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    76000μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Diameter
    76mm
  • Height Seated (Max)
    5.687 144.45mm
  • Length
    143mm