  • DCMC743U075DC2B
DCMC743U075DC2B
advertisement
Manufacturer No:
DCMC743U075DC2B
HK JDW NO:
192-DCMC743U075DC2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
DCMC743U075DC2B
Description:
DCMC 74000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 17A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 7
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DCMC743U075DC2B
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    DCMC
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    74000μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12.9mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    14.14mA
  • Ripple Current
    17A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    17.85A @ 10kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    4.125 104.78mm