  • DD171N12K-K
DD171N12K-K
advertisement
Manufacturer No:
DD171N12K-K
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-DD171N12K-K
Package:
Module
Datasheet:
DD171N12K-K
Step5Bar-code shipping tag
DD171N12K-K
    Select All
  • Mount
    Screw
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    171A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    20mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1200V