  • DDZ12CS-7
DDZ12CS-7
advertisement
Manufacturer No:
DDZ12CS-7
HK JDW NO:
233-DDZ12CS-7
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
DDZ12CS-7
Purchasing and Inquiry
DDZ12CS-7 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 9.1V.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 12V.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).This device can function fully with a reverse peak voltage of 100nA.
DDZ12CS-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 9.1V
100nA @ 9.1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
DDZ12CS-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DDZ12CS-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DDZ12CS-7
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DDZ12CS-7.
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±2.53%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DDZ12
  • Pin Count
    2
  • Impedance
    12Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 9.1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    12Ohm
  • Test Current
    10mA
  • Reference Voltage
    12V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12V
  • Zener Voltage
    12.045V
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    3%
  • Height
    1mm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.4mm