  • DDZ2V4ASF-7
DDZ2V4ASF-7
advertisement
Manufacturer No:
DDZ2V4ASF-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DDZ2V4ASF-7
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
DDZ2V4ASF-7
Purchasing and Inquiry
DDZ2V4ASF-7 Overview
A reverse leakage current of 120μA @ 1V is required to supply this electrical device.A voltage of 3.9% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage currents can reach 120μA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 120μA zener current.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).This device functions best with a peak reverse voltage of 120μA.
DDZ2V4ASF-7 Features
reverse leakage current of 120μA @ 1V
120μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 120μA
the zener current of 120μA
DDZ2V4ASF-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DDZ2V4ASF-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DDZ2V4ASF-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±4%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DDZ2V4
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    120μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    120μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    20mA
  • Reference Voltage
    2.43V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    2.43V
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    3.9%
  • Peak Reverse Current
    120μA
  • Voltage Tolerance
    3.92%
  • Zener Current
  • Height
    750μm
  • Length
    2.5mm
  • Width
    1.25mm