  • DDZ6V2BQ-7
DDZ6V2BQ-7
advertisement
Manufacturer No:
DDZ6V2BQ-7
HK JDW NO:
233-DDZ6V2BQ-7
Package:
SOD-123
Datasheet:
DDZ6V2BQ-7
Purchasing and Inquiry
DDZ6V2BQ-7 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 4V is required.2.53% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2.53%.Zener (Nom) voltage is reduced to 6.2V during operation.To operate this device, set the working test voltage to 20mA.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
DDZ6V2BQ-7 Features
reverse leakage current of 500nA @ 4V
500nA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA
DDZ6V2BQ-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DDZ6V2BQ-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DDZ6V2BQ-7
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    310mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    7Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    2.53%
  • Working Test Current
    20mA