  • DDZ7V5BQ-7
DDZ7V5BQ-7
advertisement
Manufacturer No:
DDZ7V5BQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DDZ7V5BQ-7
Package:
SOD-123
Datasheet:
DDZ7V5BQ-7
Purchasing and Inquiry
DDZ7V5BQ-7 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 6V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device can only be operated when the working test voltage is set to 20mA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
DDZ7V5BQ-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 6V
100nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA
DDZ7V5BQ-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DDZ7V5BQ-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DDZ7V5BQ-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    310mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    6Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    6Ohm
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    7.5V
  • Zener Voltage
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    2.62%
  • Working Test Current
    20mA