  • DF1-4S-2.5R28(05)
DF1-4S-2.5R28(05)
advertisement
Manufacturer No:
DF1-4S-2.5R28(05)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF1-4S-2.5R28(05)
Package:
Datasheet:
DF1-4S-2.5R28(05)
Description:
Conn IDC Connector SKT 4 POS 2.5mm IDT RA Cable Mount Bag
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF1-4S-2.5R28(05)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DF1
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Feed Through
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Socket
  • Number of Positions
    4
  • Color
    Brown
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    250V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    4
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    Female
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Termination Type
    IDC
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    30 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG