  • DF1-5S-2.5R24(05)
DF1-5S-2.5R24(05)
advertisement
Manufacturer No:
DF1-5S-2.5R24(05)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF1-5S-2.5R24(05)
Package:
Datasheet:
DF1-5S-2.5R24(05)
Description:
Headers & Wire Housings 5P F SOCKET AWG 24 ID SOCKET
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF1-5S-2.5R24(05)
  • Number of Positions
    5
  • Color
    Brown
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    5
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Gender
    Female
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Durability
    30 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG