  • DF11-26DEP-2C
DF11-26DEP-2C
advertisement
Manufacturer No:
DF11-26DEP-2C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF11-26DEP-2C
Package:
Datasheet:
DF11-26DEP-2C
Description:
2 Rows Plug Bulk Black 26 Positions Panel Mount, Snap-In Male Pin Crimp DF11 Polyamide
Quantity:
In Stock : 787
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF11-26DEP-2C
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    26
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    250V
  • Additional Feature
    PANEL MOUNTABLE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    WITH CABLE ASSEMBLY
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    26
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    13mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    2mm
  • Contact Gender
    Male
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    2A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Wire Gauge (Max)
    30 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    22 AWG
  • Durability
    30 Cycles
  • Withdrawl Force-Min
    .3058 N
  • Contact Termination
    Crimp
  • Height
    6.9mm
  • Length
    33mm