  • DF11-30DP-2DSA(08)
DF11-30DP-2DSA(08)
advertisement
Manufacturer No:
DF11-30DP-2DSA(08)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF11-30DP-2DSA(08)
Package:
Description:
Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF11-30DP-2DSA(08)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Housing Material
    Polyamide
  • Mounting Option 1
    LOCKING MECH
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    DF11
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    30
  • Voltage - Rated
    250V
  • Additional Feature
    ROW INSERTION PRODUCT
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Detent Lock
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5mm
  • Insulation Height
    0.260 6.60mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    2A
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Length - Mating
    0.118 3.00mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.197 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Overall Contact Length
    0.299 7.60mm
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.079 inch
  • Max Current Rating
    2A
  • Polarization Key
    GUIDE SLOT(S)
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Height
    6.6mm
  • Length
    32mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    39.4μin 1.00μm
  • Stack Height (Mating)
    7.55 7.8mm 8.9mm