  • DF12-40DS-0.5V(86)
DF12-40DS-0.5V(86)
advertisement
Manufacturer No:
DF12-40DS-0.5V(86)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF12-40DS-0.5V(86)
Purchasing and Inquiry
DF12-40DS-0.5V(86) Overview
DF12-40DS-0.5V(86) Features
DF12 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
DF12-40DS-0.5V(86) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF12-40DS-0.5V(86) Rectangular Connectors applications.
  • Datacom
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Transportation
  • Industrial Automation
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Data Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Communication
Step5Bar-code shipping tag
DF12-40DS-0.5V(86)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR COPPER
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF12
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide, Solder Retention
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Current Rating
    300mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    500μm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -45°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    150VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    3.6068 mm
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Width
    13mm
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • Stack Height (Mating)
    3.5mm 4mm 5mm