  • DF12C-40DS-0.5V(81)
DF12C-40DS-0.5V(81)
advertisement
Manufacturer No:
DF12C-40DS-0.5V(81)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF12C-40DS-0.5V(81)
Package:
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 40 Positions DF12 Gold Solder Copper
Step5Bar-code shipping tag
DF12C-40DS-0.5V(81)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF12
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -45°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    W/O METAL FITTING, TAPE PKG.
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    3.6mm
  • Current Rating
    300mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Max Current Rating
    300mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    150VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    3.6068 mm
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length
    12.1mm
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • Stack Height (Mating)
    3.5mm 4mm 5mm