  • DF14-25S-1.25C
DF14-25S-1.25C
advertisement
Manufacturer No:
DF14-25S-1.25C
HK JDW NO:
355-DF14-25S-1.25C
Package:
Datasheet:
DF14-25S-1.25C
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Beige 25 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF14 Polyamide
Step5Bar-code shipping tag
DF14-25S-1.25C
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DF14
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    25
  • Color
    Beige
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    150V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.049 1.25mm
  • Total Number of Contacts
    25
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.8mm
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    1.25mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    Female
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Insertion Force-Max
    3.0024 N
  • Contact Termination
    Crimp
  • Height
    2.3mm
  • Length
    33.2mm
  • Width
    2.3mm