  • DF18C-40DS-0.4V(81)
DF18C-40DS-0.4V(81)
advertisement
Manufacturer No:
DF18C-40DS-0.4V(81)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF18C-40DS-0.4V(81)
Purchasing and Inquiry
DF18C-40DS-0.4V(81) Overview
DF18C-40DS-0.4V(81) Features
DF18 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C
DF18C-40DS-0.4V(81) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF18C-40DS-0.4V(81) Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Instrumentation
  • Military Technology
  • Datacom
  • Transportation
  • Data Technology
  • Industrial Automation
  • Communication
  • Measuring & Control Technology
Step5Bar-code shipping tag
DF18C-40DS-0.4V(81)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF18
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    30V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    100VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    4.699 mm
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Height Above Board
    0.057 1.45mm
  • Stack Height (Mating)
    1.5mm