  • DF18C-70DS-0.4V(81)
DF18C-70DS-0.4V(81)
advertisement
Manufacturer No:
DF18C-70DS-0.4V(81)
HK JDW NO:
355-DF18C-70DS-0.4V(81)
Purchasing and Inquiry
DF18C-70DS-0.4V(81) Overview
DF18C-70DS-0.4V(81) Features
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C
DF18C-70DS-0.4V(81) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF18C-70DS-0.4V(81) Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Telecommunications
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Datacom
  • Industrial Automation
  • Instrumentation
  • Military Technology
  • Embedded systems
  • Measuring & Control Technology
Step5Bar-code shipping tag
DF18C-70DS-0.4V(81)
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    70
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Voltage - Rated
    30V
  • HTS Code
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    70
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    100VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    4.699 mm
  • Height Above Board
    0.057 1.45mm
  • Stack Height
    1.5mm