  • DF1B-34DES-2.5RC
DF1B-34DES-2.5RC
advertisement
Manufacturer No:
DF1B-34DES-2.5RC
HK JDW NO:
355-DF1B-34DES-2.5RC
Package:
Datasheet:
DF1B-34DES-2.5RC
Description:
2 Rows Receptacle Bulk White 34 Positions Panel Mount, Snap-In Female Socket Crimp, IDC DF1B Polyamide
Quantity:
In Stock : 1158
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF1B-34DES-2.5RC
  • Contact Material
    PHOSPHOR COPPER
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
  • Series
    DF1B
  • JESD-609 Code
    e3/e4
    IDC
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    34
  • Color
    White
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Locking Ramp
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN/GOLD
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Total Number of Contacts
    34
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.453 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.098 (2.50mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Withdrawl Force-Min
    .417 N
  • Contact Termination
    Crimp, IDC
  • Height
    8.7mm
  • Length
    51.4mm