  • DF22-4S-7.92C(28)
DF22-4S-7.92C(28)
advertisement
Manufacturer No:
DF22-4S-7.92C(28)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF22-4S-7.92C(28)
Package:
Datasheet:
DF22-4S-7.92C(28)
Description:
1 Rows Receptacle Bulk White 4 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp EnerBee™ DF22 Polyamide
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
DF22-4S-7.92C(28)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EnerBee™ DF22
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Polarizing Key
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    4
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Color
    White
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Contact Finish - Mating
    GOLD
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.312 7.92mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    20mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    7.92mm
  • Contact Resistance
    5mOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Voltage Rating (AC)
    1kV
  • Max Current Rating
    18A
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Contact Termination
    Crimp
  • Length
    31.34mm
  • Width
    11.55mm