  • DF22L-2S-7.92C
DF22L-2S-7.92C
advertisement
Manufacturer No:
DF22L-2S-7.92C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF22L-2S-7.92C
Package:
Datasheet:
DF22L-2S-7.92C
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Red 2 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp EnerBee™ DF22
Quantity:
In Stock : 75
Step5Bar-code shipping tag
DF22L-2S-7.92C
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EnerBee™ DF22
  • Feature
    Polarizing Key
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    2
  • Color
    Red
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
    YES
  • Pitch
    0.312 7.92mm
  • Total Number of Contacts
    2
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL,TUV
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    7.92mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.303 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • Body Depth
    0.787 inch
  • Contact Resistance
    5mOhm