  • DF3-15S-2R26(01)
DF3-15S-2R26(01)
advertisement
Manufacturer No:
DF3-15S-2R26(01)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF3-15S-2R26(01)
Package:
Datasheet:
DF3-15S-2R26(01)
Description:
Headers & Wire Housings 2MM IDC RECPTACLE 10P 26AWG GLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF3-15S-2R26(01)
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    DF3
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Closed End
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    WITH CABLE ASSEMBLY
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    15
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.24 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Wire Gauge
    26 AWG
  • Termination Type
    IDC
  • Polarization Key
    HOUSING SIDE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    50 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG