  • DF30FC-50DS-0.4V(81)
DF30FC-50DS-0.4V(81)
advertisement
Manufacturer No:
DF30FC-50DS-0.4V(81)
HK JDW NO:
355-DF30FC-50DS-0.4V(81)
Purchasing and Inquiry
DF30FC-50DS-0.4V(81) Overview
DF30FC-50DS-0.4V(81) Features
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C
Additional Feature: LOW PROFILE
DF30FC-50DS-0.4V(81) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF30FC-50DS-0.4V(81) Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Military Technology
  • Medical technology
  • Embedded systems
  • Instrumentation
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
Step5Bar-code shipping tag
DF30FC-50DS-0.4V(81)
    DF30
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Connector Type
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    50
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Voltage - Rated
    30V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • Current Rating
    300mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.439 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.18 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.035 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    100VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    4.1656 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • Stack Height (Mating)
    0.9mm