  • DF37NB-10DS-0.4V(75)
DF37NB-10DS-0.4V(75)
advertisement
Manufacturer No:
DF37NB-10DS-0.4V(75)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF37NB-10DS-0.4V(75)
Purchasing and Inquiry
DF37NB-10DS-0.4V(75) Overview
DF37NB-10DS-0.4V(75) Features
DF37 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -35°C
DF37NB-10DS-0.4V(75) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF37NB-10DS-0.4V(75) Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Military Technology
  • Instrumentation
  • Measuring & Control Technology
  • Transportation
  • Data Technology
  • Embedded systems
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
DF37NB-10DS-0.4V(75)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF37
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    30V
  • HTS Code
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.038 0.97mm
  • Stack Height (Mating)
    0.98mm