  • DF4-6P-2R28
DF4-6P-2R28
advertisement
Manufacturer No:
DF4-6P-2R28
HK JDW NO:
355-DF4-6P-2R28
Package:
Datasheet:
DF4-6P-2R28
Description:
CONN WIRE IDC 6POS 28AWG VERT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF4-6P-2R28
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    DF4
  • Feature
    Closed End
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDC
  • Connector Type
    Individual Wires
  • Number of Positions
    6
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Pitch
    2.0066mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Number of Contacts
    6
  • Contact Gender
    Male
  • Housing Color
    Black
  • Wire Gauge
    28 AWG, Stranded
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Cable Termination
    IDC
  • Cable Pitch
    0.079 2.00mm
  • Board-Side Pitch
    0.079 2.00mm
  • Height
    5.9mm
  • Length
    14mm