  • DF52-6S-0.8H(21)
DF52-6S-0.8H(21)
advertisement
Manufacturer No:
DF52-6S-0.8H(21)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF52-6S-0.8H(21)
Package:
Datasheet:
DF52-6S-0.8H(21)
Description:
1 Rows Socket Solder Copper Alloy Surface Mount, Right Angle Tape & Reel (TR) Tin Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free 6 Positions Non-Gendered
Quantity:
In Stock : 24796
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DF52-6S-0.8H(21)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF52
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Glow Wire Compliant, Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Socket
  • Number of Positions
    6
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    100V
  • Fastening Type
    Detent Lock
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Non-Gendered
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Total Number of Contacts
    6
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Insulation Height
    0.069 1.75mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.031 0.80mm
  • Insulation Color
    Black
  • UL Flammability Code
    94V-0