  • DF6-10P-3.96C
DF6-10P-3.96C
advertisement
Manufacturer No:
DF6-10P-3.96C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF6-10P-3.96C
Package:
Datasheet:
DF6-10P-3.96C
Description:
1 Rows Board-In Bulk White 10 Positions Board Mount Male Pin Crimp DF6
Step5Bar-code shipping tag
DF6-10P-3.96C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Contact Termination
    Crimp
  • Wire Size (Min)
    22 AWG
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mounting Type
    Board Mount
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Shell Material
    POLYAMIDE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DF6
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Board-In
  • Number of Positions
    10
  • Color
    White
  • Number of Rows
    1
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.156 3.96mm
  • Total Number of Contacts
    10
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
    YES
  • Body Depth
    0.295 inch