  • DF7-10S-3.96C
DF7-10S-3.96C
advertisement
Manufacturer No:
DF7-10S-3.96C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF7-10S-3.96C
Package:
Datasheet:
DF7-10S-3.96C
Description:
1 Rows Receptacle Bulk White 10 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF7 Plastic
Step5Bar-code shipping tag
DF7-10S-3.96C
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Contact Plating
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    POLYAMIDE
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DF7
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    10
  • Color
    White
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.156 3.96mm
  • Total Number of Contacts
    10
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL,CSA,TUV
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    3.96mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.232 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Body Depth
    0.669 inch
  • Contact Resistance
    5mOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Durability
    30 Cycles
  • Insertion Force-Max
    4.8928 N
  • Withdrawl Force-Min
    .3058 N
  • Contact Termination
    Crimp
  • Wire Size (Min)
    22 AWG
  • Height
    5.9mm