  • DFE201610R-H-1R0M=P2
DFE201610R-H-1R0M=P2
advertisement
Manufacturer No:
DFE201610R-H-1R0M=P2
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-DFE201610R-H-1R0M=P2
Package:
0806 (2016 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DFE201610R-H-1R0M=P2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0806 (2016 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DFE201610R
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    2.2A
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    70mOhm Max
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz
  • Current - Saturation
    3.1A
  • Rated Current-Max
    2.1A
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm