  • DFLS1150Q-7
DFLS1150Q-7
advertisement
Manufacturer No:
DFLS1150Q-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DFLS1150Q-7
Package:
POWERDI®123
Datasheet:
DFLS1150Q-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DFLS1150Q-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    POWERDI®123
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    820mV @ 1A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    1A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Capacitance @ Vr, F
    28pF @ 5V 1MHz