  • DG160-14EU
DG160-14EU
advertisement
Manufacturer No:
DG160-14EU
Manufacturer:
Curtis Industries
HK JDW NO:
213-DG160-14EU
Package:
Datasheet:
DG160-14EU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DG160-14EU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Published
    2014
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    91 %
  • Max Output Current
    3.35A
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Power Dissipation-Max
    160W
  • Height
    36.068mm
  • Length
    127mm
  • Width
    76.2mm