  • DG160-9EU
DG160-9EU
advertisement
Manufacturer No:
DG160-9EU
Manufacturer:
Tri-Mag, LLC
HK JDW NO:
801-DG160-9EU
Package:
Datasheet:
DG160-9EU
Description:
Quantity:
In Stock : 10220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DG160-9EU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Series
    Tri-Mag, DG160 (160W)
  • Size / Dimension
    5.00Lx3.00W x 1.42 H 127.0mmx76.2mmx36.1mm
  • Feature
    PFC, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    160W 240W Forced Air
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    6.66A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC