  • DHG100X1200NA
DHG100X1200NA
advertisement
Manufacturer No:
DHG100X1200NA
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DHG100X1200NA
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DHG100X1200NA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DHG100X1200NA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    NICKEL
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, SNUBBER DIODE, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    200W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.16V @ 50A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Surge Current
    430A
  • Application
    VERY FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Forward Voltage
    2.78V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    50A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    75 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    500A
  • Reverse Voltage
    1.2kV