  • DKA502N5
DKA502N5
advertisement
Manufacturer No:
DKA502N5
Manufacturer:
Thermometrics
HK JDW NO:
4713-DKA502N5
Purchasing and Inquiry
DKA502N5 Overview
Packaged with a Bulk are NTC thermistors. NTC thermistors are capable of reliable operation at a maximum operating temperature of 250°C. At -40°C, NTC thermistors are reliable. Throughout these NTC thermistors, there are 2 terminations. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work.
DKA502N5 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
5kOhm Resistance
5% Tolerance
DKA502N5 Applications
There are a lot of Thermometrics DKA502N5 NTC Thermistors applications.
  • CD players
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Heating systems
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature detection of battery cells
  • Air-conditioning systems
  • Automotive electronics
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
DKA502N5
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DKA502N5.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Tolerance
    5%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Diameter
    2mm
  • Length
    4.2mm