  • DKA502N5
DKA502N5
advertisement
Manufacturer No:
DKA502N5
HK JDW NO:
58-DKA502N5
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
DKA502N5
Purchasing and Inquiry
DKA502N5 Overview
Thermistors from NTC come in the form of a Bulk package. In order to make things easier, it is included in the package DO-204AH, DO-35, Axial. NTC thermistors have a resistance tolerance of ±5% in order to function properly. When setting NTC thermistors to -40°C~250°C, it will ensure reliable performance. With a maximum operating temperature of 250°C, NTC thermistors operate reliably. Thermistors can operate at -40°C for reliability. For the NTC thermistors to work properly, 2 pins must be connected in order to make it work.
DKA502N5 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
DKA502 Series
Operating Temperature: -40°C~250°C
5kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
5% Tolerance
DKA502N5 Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors DKA502N5 NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Battery packs
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation for semiconductor devices
Step5Bar-code shipping tag
DKA502N5
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DKA502N5.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    DKA502
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Lead Length
    1.06 27.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    5k
  • B Value Tolerance
    ±1%