  • DLCBSHD-10M-19
DLCBSHD-10M-19
advertisement
Manufacturer No:
DLCBSHD-10M-19
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-DLCBSHD-10M-19
Package:
Datasheet:
DLCBSHD-10M-19
Description:
HEAVY DUTY DLCBS NAT 10MM SPC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DLCBSHD-10M-19
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Snap Lock
  • Material
    Nylon
  • Mounting Hole Diameter
    0.250 (6.35mm) 1/4
  • Published
    2009
  • Series
    Richco, DLCBS
  • Feature
    Winged
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Hole Diameter
    6.35 mm
  • Holding Type
    Snap Lock
  • Support Hole Diameter
    0.250 (6.35mm) 1/4
  • Length
    27.6098mm
  • Length - Overall
    1.087 27.60mm
  • Between Board Height
    0.394 10.00mm
  • Support Panel Thickness
    0.031 ~ 0.087 0.79mm ~ 2.20mm
  • Mounting Panel Thickness
    0.031 ~ 0.087 0.79mm ~ 2.20mm