  • DMA50I1600HA
DMA50I1600HA
advertisement
Manufacturer No:
DMA50I1600HA
HK JDW NO:
415-DMA50I1600HA
Package:
TO-247-2
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 50A -55°C~175°C 40μA @ 1600V Tube TO-247-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DMA50I1600HA
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 50A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    50A
  • Capacitance @ Vr, F
    19pF @ 400V 1MHz