  • DME6P27K-F
DME6P27K-F
advertisement
Manufacturer No:
DME6P27K-F
HK JDW NO:
192-DME6P27K-F
Datasheet:
DME6P27K-F
Purchasing and Inquiry
DME6P27K-F Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.886 22.50mm.In a temperature range of -55°C~125°C, the device can be operated.
DME6P27K-F Features
DME6P27K-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) DME6P27K-F applications of film capacitors.
  • Global positioning systems
  • Electronic ballasts
  • TV and monitor sets
  • Filters
  • VCO's
  • Mobile communications
  • Snubbering
  • Coupling, decoupling
  • Industrial and automotive inverters
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
Step5Bar-code shipping tag
DME6P27K-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.27μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    23mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    26mm
  • Width
    7mm