  • DMF3Z5R5H474M3DTA0
DMF3Z5R5H474M3DTA0
advertisement
Manufacturer No:
DMF3Z5R5H474M3DTA0
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-DMF3Z5R5H474M3DTA0
Package:
3-SMD, Gull Wing
Description:
Supercapacitors / Ultracapacitors EDLC 470mF 5.5volts 45mOhms Double Cell
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DMF3Z5R5H474M3DTA0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-SMD, Gull Wing
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DMF
  • Size / Dimension
    0.827Lx0.551W 21.00mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD (SMT) Tabs
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    470mF
  • Voltage - Rated DC
    5.5V
  • Depth
    14mm
  • Lead Pitch
    1mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Voltage
    4.2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Leakage Current
    10μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    3.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.126 3.20mm