  • DMJ70H900HJ3
DMJ70H900HJ3
advertisement
Manufacturer No:
DMJ70H900HJ3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DMJ70H900HJ3
Package:
TO-251-3, IPak, Short Leads
Datasheet:
DMJ70H900HJ3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 900m Ω @ 1.5A, 10V ±30V 603pF @ 50V 18.4nC @ 10V 700V TO-251-3, IPak, Short Leads
Quantity:
In Stock : 16771
Step5Bar-code shipping tag
DMJ70H900HJ3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-251-3, IPak, Short Leads
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    68W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    900m Ω @ 1.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    603pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    18.4nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    700V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V