  • DMN2990UFB-7B
DMN2990UFB-7B
advertisement
Manufacturer No:
DMN2990UFB-7B
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DMN2990UFB-7B
Package:
3-UFDFN
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 990m Ω @ 100mA, 4.5V ±8V 31pF @ 15V 0.41nC @ 4.5V 20V 3-UFDFN
Quantity:
In Stock : 7977
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DMN2990UFB-7B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Power Dissipation-Max
    520mW Ta
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    990m Ω @ 100mA, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250A
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    31pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    780mA Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    0.41nC @ 4.5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    20V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    1.8V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±8V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-UFDFN
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ