  • DMP1200UFR4-7
DMP1200UFR4-7
advertisement
Manufacturer No:
DMP1200UFR4-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DMP1200UFR4-7
Package:
3-XFDFN
Datasheet:
DMP1200UFR4-7
Description:
MOSFET P-CH 12V 2A X2-DFN1010-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DMP1200UFR4-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-XFDFN
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    480mW Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    100m Ω @ 2A, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    514pF @ 5V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    2A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    5.8nC @ 4.5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    12V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    1.5V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±8V
  • Continuous Drain Current (ID)
    2A
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    2A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.1Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    12V