  • DMP6110SFDFQ-7
DMP6110SFDFQ-7
advertisement
Manufacturer No:
DMP6110SFDFQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DMP6110SFDFQ-7
Package:
6-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
DMP6110SFDFQ-7
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 110m Ω @ 4.5A, 10V ±20V 969pF @ 30V 17.2nC @ 10V 60V 6-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 765000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DMP6110SFDFQ-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    760mW Ta
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    110m Ω @ 4.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    969pF @ 30V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3.5A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    17.2nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V