  • DNA120E2200KO
DNA120E2200KO
advertisement
Manufacturer No:
DNA120E2200KO
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DNA120E2200KO
Package:
ISOPLUS264™
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.31V @ 120A -55°C~175°C 100μA @ 2200V Tube ISOPLUS264™ Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DNA120E2200KO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISOPLUS264™
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 2200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.31V @ 120A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    2200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    120A
  • Capacitance @ Vr, F
    88pF @ 700V 1MHz